Predškolski odgoj

Novosti i događanja vezani uz realizaciju projekta Zavičajne nastave u Istri

PREDŠKOLSKI ODGOJ
Ulicama starog grada, Razglednica moga grada, Priča o rovinjskoj batani, Lipo je živiti u Rovinjskom Selu
Objavljeno: 02.06.2015.

PREDŠKOLSKA USTANOVA DJEČJI VRTIĆ I JASLICE "NEVEN" ROVINJ

ISTITUZIONE PRESCOLARE GIARDINO E NIDO D`INFANZIA "NEVEN" ROVIGNO

Istra u očima djece - integrirani program poticanja zavičajnog identiteta u ustanovama ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja.

 

1. Odgojna skupina: „Bubamare“, djeca od 5.-7. godine

Tema: „Ulicama starog grada“

Opis projekta: Ideju za projekt „Ulicama starog grada“ dobili smo tijekom posjeta odgojne skupine crkvi zaštitnice grada Rovinja Sv. Eufemiji. Primijetile smo interes za specifičnosti staroga grada (kamene uske ulice, stare kamene kuće, grbove na kućama, prozore, stare dimnjake) dok smo se uspinjali starogradskom jezgrom. Počeli smo gledati „drugim oĉima“, razgovarali o detaljima koje prije nismo primjećivali. Ta smo iskustva proširivali čestim odlascima na šetnje starom jezgrom. Uvijek smo promatrali nešto drugo i o tome razgovarali. Širili smo naše aktivnosti razliĉitim izričajima: likovnim, govornim, glazbenim u vrtiću, a u naše su se aktivnosti postepeno uključili roditelji, struĉni suradnici i mnogi vanjski suradnici. Smatramo da se kroz razne spontane i vođene aktivnosti koje će slijediti može i treba kod predškolskog djeteta razvijati pripadnost zavičaju. 

 

2. Odgojna skupina: „Sunce“, djeca od u 6. godini

Tema: „Razglednica moga grada“

Opis projekta: U sklopu redovitog programa vrtića obilježavamo dan Sv. Eufemije. Nakon iskazanog interesa djece na temu rovinjske legende, započeli smo proširivati spoznaje o svom mjestu te povijesnoj i kulturnoj baštini kao neprocjenjivom bogatstvu. Obilazili smo staru jezgru grada promatrajući znamenitosti. Kroz igru smo djeci dočarali nekadašnji izgled grada kada je on bio otok opasan zidinama, a jedini je ulaz bio most preko kanala. Šetnjama starom jezgrom grada djeca su uočavala zbijenu gradnju kamenih kuća, uskih ulica i malenih trgova. Posebnosti koje su se posebno dojmile djeci jesu mnogobrojni dimnjaci, prozori i vrata, starinske lampe, Mletački lav i grbovi. Svoje su doživljaje djeca iskazala raznim oblicima izražavanja. Upravo je stoga naša tema dobila naziv „Razglednica moga grada“. Kroz razglednicu smo također poticali razvoj zavičajnog identiteta slušajući istarsku glazbu i prikazivanjem istarskih plesova. U tijeku je pisanje nove „stranice razglednice“ upoznavanjem mirisa i okusa našeg grada. 

 

3. Odgojna skupina: „Kariole“, p.o. Lamanova, djeca u 7. godini

Tema: „Priĉa o rovinjskoj batani“

Opis projekta: Batane su jedan od simbola grada Rovinja, one su dio naše povijesti, sadašnjosti i budućnosti. Kroz projekt su djeca upoznala kulturne i povijesne znamenitosti i bogatstvo kraja u kojemu žive. Nit vodilja za vrijeme provedbe projekta bila je očuvanje tradicije te poticanje ljubavi i pozitivnog odnosa prema baštini i zavičaju. Šetnjom gradom uz promatranje brodica „zaplovili smo“ u priču o rovinjskoj batani. Djeca su vrlo aktivno sudjelovala u razgledavanju, razgovorima i posjetima, a doživljaje i iskustva su kreativno iskazivala stvaralačkim, manipulativnim, eksperimentalnim i glazbenim uradcima. 

 

4. Odgojna skupina: „Žbrufaduri“, djeca od 5. do 7. godine Tema: „Lipo je ţiviti u Rovinjskom Selu“

Opis projekta: Glavna zadaća projekta bila je spoznati bogatstvo i ljepotu koja nas okružuje, učeći djecu voljeti svoj zavičaj. Istražujući naše Rovinjsko Selo upoznali smo djecu sa samim selom - kućama, šternama i kažunima na različitim razinama očuvanosti (potpuno oronule, očuvane, renovirane...sasvim drugačije). Uz pomoć djece, roditelja i mještana organizirali smo razne posjete i gostovanja ljudi koji su nam imali što reći o selu i običajima. Spontano, na inicijativu djece, uključili smo se u istraživanje starih predmeta koje su donosili formirajući centre sa istima. Uključivanjem u razna specifična lokalna događanja tijekom godine upoznali smo nematerijalnu baštinu, podržavajući toleranciju i suživot. Istraživaĉki duh djece poticali smo kroz razne situacije, likovne tehnike, manipulativne, glazbene i govorne aktivnosti poštujući specifični govorni izričaj sela. Organizirano je bilo dosta posjeta: seoskim domaćinstvima, kažunima, Parku kažuna Vodnjan, obrtnicima; gostovali su: članovi udruge Seljanske maškare, članovi folklornih društava, pjesnikinja iz Rovinjskog Sela, djedovi i bake, roditelji...

Vjerujemo da će se aktivnosti nastaviti jer je na nama odgovornost očuvanja baštine i prenošenja iste na mlađe generacije, prvenstveno zbog budućnosti. 

Kontaktirajte nas

Imate dodatnih pitanja ili Vam je potrebna pomoć? Želite surađivati sa nama?